Kielecka Fabryka Mebli

Jaka szafka pod telewizor?

Jaka szafka pod telewizor?

Telewizor zajmuje najczęściej w naszym salonie centralne miejsce. Nic w tym dziwnego, przecież zależy nam, aby wszyscy domownicy mogli wygodnie oglądać filmy, mecze czy seriale. Jeśli więc mamy już sprzęt i narożnik lub sofę, pora na szafkę pod telewizor. Ten z pozoru zwyczajny element wyposażenia ma niebagatelny wpływ na wygodę korzystania z telewizora, a przy tym może stanowić ozdobę wnętrza. Warunek? Odpowiedni wybór. Podpowiadamy, jaka szafka pod telewizor będzie dobrym rozwiązaniem. Ważny jest nie tylko design, ale i wymiary szafki.

Jaką szafkę pod telewizor wybrać, aby pasowała do wnętrza?

Zanim wyjaśnimy, jaka wysokość i szerokość szafki pod telewizor to optymalne rozwiązanie, zatrzymamy się na wzornictwie, kolorystyce i funkcjonalności.

Wyposażenie mebla w półki czy szuflady to doskonała propozycja dla przechowywania dodatkowego sprzętu elektronicznego, a także baterii, słuchawek, kabli, płyt DVD czy instrukcji obsługi urządzeń. Zdecydowanie warto postawić na szafkę RTV, która zaoferuje nam więcej funkcjonalności. Otwarte półki pozwolą nam wyeksponować ulubione bibeloty, z kolei zamknięte – ukryć np. nieestetyczne kable.

Szafka RTV powinna być dopasowana do aranżacji wnętrza i nawiązywać do wybranego stylu. I tak na przykład wśród kolekcji Kieleckiej Fabryki Mebli propozycją dla industrialnego salonu będzie m.in. LOFT komoda RTV 2D dąb wotan, z kolei uzupełnieniem stylu klasycznego może być EMPERIO komoda RTV 2D.

W kwestii kolorystyki warto kierować się zasadą mówiącą, że do przestronnego salonu można pokusić się o ciemne meble, natomiast małą przestrzeń lepiej wyposażyć w modele szafek w jasnych odcieniach.

Nie bez znaczenia pozostają tutaj detale, w tym nóżki szafki, uchwyty, a także efektowne oświetlenie LED, pełniące zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Takie rozwiązanie proponuje m.in. MNBL 09 szafka RTV.

Drewniana szafka pod telewizor

Jaką wysokość szafki pod telewizor wybrać?

Zastanawiając się, jak wysoka powinna być szafka pod telewizor, pamiętajmy, że mebel ten powinien współgrać z wyposażeniem wypoczynkowym, jaki posiadamy w naszym salonie. Gdy zasiądziemy na kanapie, środek ekranu telewizora stojącego na szafce powinien znajdować się na wysokości naszych oczu. Szafka nie może być zatem ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Przyjmuje się, że optymalna wysokość szafki pod telewizor to 50-60 cm w przypadku szafek stojących.

Analizując wymiary wyposażenia pod telewizor, nie możemy zapomnieć o optymalnej odległości ekranu od naszych oczu. Znaczenie w tym przypadku będzie mieć wielkość i rozdzielczość telewizora. Jeśli posiadamy sprzęt w technologii Full HD, powinniśmy przyjąć, że każdy cal ekranu to 4,2 cm koniecznej odległości od niego. Zatem telewizor 65 cali oznaczać będzie minimalną, wymaganą odległość równą 136,5 cm.

Jaka szerokość szafki pod telewizor będzie idealna?

Jaka szafka pod telewizor 65 cali będzie odpowiednia pod względem szerokości, a jaka pod telewizor 55 cali? Aby telewizor otrzymał stabilną podstawę i aby szafka RTV dobrze się prezentowała (telewizor nie powinien wystawać poza granice mebla), jej szerokość powinna być większa od przekątnej ekranu o minimum 5-10 cm. Jeśli jednak na komodzie stanie dodatkowy sprzęt, np. router lub konsola do gier, wybrany model powinien być przynajmniej 25% szerszy od telewizora. 

Jaka szafka pod telewizor 65 cali?

Jeśli posiadamy telewizor 65 cali, jego szerokość wynosić będzie ok.136,4 cm. Zgodnie z obowiązującymi standardami nasza szafka pod telewizor powinna mieć minimum 160-170 cm szerokości.

Jaka szafka pod telewizor 55 cali?

Telewizor 55 cali, czyli o szerokości 123 cm, potrzebować będzie nieco węższej szafki. Zatem tutaj wystarczy model o szerokości ok. 145-154 cm.

Dla innych wielkości telewizorów przykładowe wymiary szafek będą z kolei prezentować się następująco:

  • telewizor 40 cali o szerokości ok. 92 cm – szafka 115 cm,

  • telewizor 60 cali o szerokości ok. 134 cm – szafka 167 cm,

  • telewizor 70 cali o szerokości ok. 157 cm – szafka 196 cm,

  • telewizor 100 cali o szerokości ok. 225 cm – szafka 281 cm.

Szafka pod telewizor w salonie

Jaką szafkę wybrać pod wiszący telewizor?

Czy szafka pod wiszący telewizor powinna mieć konkretne wymiary? W kwestii szerokości zdecydowanie tak. Zachowane proporcje sprawią, że wiszący sprzęt i szafka pod nim będą harmonijnie komponować się ze sobą. W zakresie wysokości szafki panować będzie tutaj nieco większa dowolność (wieszając telewizor na ścianie, dopasowujemy ekran do wysokości naszych oczu, gdy siedzimy na kanapie), choć dostępne na rynku modele oferują najczęściej standardowe wymiary.

W przypadku mniejszego salonu rozwiązaniem może być z kolei wisząca szafka pod telewizor. Należy jednak pamiętać, aby nie wieszać jej zbyt wysoko.

Na jaką szafkę pod telewizor się zdecydować?

Jak się okazuje szafka pod telewizor to niezwykle ważny element wyposażenia salonu. Na szczęście w Kieleckiej Fabryce Mebli mamy szeroki wybór szafek RTV zarówno pod względem designu, jak i wymiarów.

Zapoznaj się również z naszym artykułem pt.: jak urządzić pokój gościnny

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl